Stuttgart Eğitim Ataşeliği

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkusu

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkusu

24 Kasım Öğretmenler Günü Töreni

Öğretmenler Günü ülkemizde 1981 yılından beri 24 Kasım´da kutlanır. Öğretmenler gününün Türkiye´de 24 Kasım´da kutlanmasının nedeni; Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. 

 

Bakanlar Kurulu´nın Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928´de yaptığı toplantıda vermiştir ve bu unvanın, 24 Kasım´da Millet Mektepleri Talimatnamesi´nin yayımlanması ile resmileşmiştir.

Bu sene, LUTEV ve Ludwigsburg Bölgesi öğretmenlerinin ev sahipliğinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü programımız Schwieberdingen´de öğretmenimiz Gülşen Erdağ ve Enver Akın sunuculuğunda gerçekleştirilmiştir. Program çerçevesinde Türk ve Alman Milli Marşları okundu. LUTEV başkanı Güner Öztel selamlaşma konuşması yaptı. Ataşemizin günün anlam ve önemine dair konuşmalarının ardından Würtemmberg Türk Okul-Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Burhan Uzun kürsüye geldi. Burhan Uzun, yeni seçilen federasyon yönetimine sahneye davet ederek öğretmenlerimize yönetimi tanıttı. Başkonsolosumuz M. Erkan Öner, öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu vurgulayıp öğretmenlerimizin özverili çalışmalarına devam etmelerini istedi. Kültür taşıyıcılarımız olan öğretmenlerimizden beklentilerin çok olduğunu ifade etti. 

Program kapsamında SÜTHOT Halkoyunları Çocuk ekibi gösterisini sundu. Öğretmenlerimiz Ayşe Dönder, Şinasi Topal, Abdullah Pat ile Yaren Halk Müziği korosundan Yalçın Kutlu,Mert Eylem Sezgin, Hülya Kurnaz ve Neşe Alp´in katılımıyla oluşan ekip; şarkı ve türkülerle keyifli dakikalar yaşattı. Ardından daha önce bölgemizde görev yapmış öğretmenlerimizin Türkiye´den gönderdikleri video-mesajlar ile duygu dolu anlar yaşandı. Son olarak İrfan Toy ve Zeugma Müzik Grubunun şarkılarıyla program sona erdi. 

Programın hazırlanmasında emeği geçen  LUTEV derneği ve Ludwigsburg öğretmenleri ile diğer tüm katılımcılara teşekkürü bir borç biliriz. 

03-12-2018

03-12-201803-12-2018 03-12-201803-12-201803-12-2018

Kerner Platz 7, 70182 Stuttgart - 0049711264057

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.